Mahmut KILIÇ

Mahmut KILIÇ

System Engineer

Exchange Migration | Mailbox Replication nasıl daha hızlı olur?

Uzun süredir Exchange migrationlar ile uğraşıyorum ( Yaklaşık 6 yıldır ) Exchange 2010 – 2013 yada 2003’ten 2010’a gibi gibi birçok varyasyonda geçiş yaptım. Çoğu arkadaşım Exchange migration işinin ne kadar işkence olduğunu söylese de, artık benim için hobiye dönüştü.(Nasıl bi havaya girdiysem) Herneyse… Aslında geçiş yapmanın en önemli kısmı hazırlık. Geçenlerde 4 TB database’i olan bir exchange geçişini 2 günde bitirince, şu mailbox replication’ı nasıl hızlı yaparızı kısaca yazayım dedim.

Şimdiii, biliyorsunuz Exchange üzerinde Mailbox Replication Service diye bir servis var. Bizim migration yaparken yada bir mailboxu databaseler arası taşırken yazdığımız New-MoveRequest komutunu bu servis işleme alıyor. Tabi Microsoft tarafında bu move işlemi esnasında sunucu baygınlık geçirmesin diye buna bazı limitler konmuş. İşin doğrusu “Hergün mü mailbox taşıyoruz kardeşim” diye düşünen ben, o ayarlarla birazcık oynuyorum. Fakat buna rağmen hayvani işlem gücüne sahip sunucularımızda yine de %10 cpu kullanımı ve 10 mbit network kullanımı ile yavaş yavaş taşıyor bu arkadaş. Bende bunu nasıl boost ederim diye epey araştırdım. Şimdi birkaç yöntem yazacağım, isteyen birini yada birkaçını, yok ben kendime güveniyorum diyen tamamını uygularsa süre inanılmaz derecede kısalıyor. Aklımda kalan süreleri söylemem gerekirse 90 gb’ı 4 saatte, 4 TB’ı 2 günde gibi…

Microsoft’un önerdiği metod MRS değerlerinin değiştirilmesi, bunu da;

12(Powershell’den çağırınız)”$env:ExchangeInstallPath\MSExchangeMailboxReplication.exe.config”

dosyasında bulunan;

1234567MaxActiveMovesPerSourceMDB=”50″MaxActiveMovesPerTargetMDB=”50″MaxActiveMovesPerSourceServer=”100″MaxActiveMovesPerTargetServer=”100″MaxTotalRequestsPerMRS=”100″ ExportBufferSizeKB=”1024″

değerleri ile oynamak ki bu değerlerin maximum değerlerine şu adresten erişebilirsiniz. Şu anda yazılan değerler ile 25 mailboxı aynı anda taşıyabilir hale geliyor. Bu işlemi yaptıktan sonra Mailbox Replication servisini restart etmemiz gerekiyor.

Microsoftun başka bir önerdiği şey ise target mailbox databaselerin indexlerinin kapatılması. Bunu yaptığımız zaman mailbox database’inde biz taşıma yaparken devamlı index oluşturmaya uğraşıp taşıma işini yavaşlatmasını engelleyebiliriz. Tabi taşıma bittikten sonra tekrar indexleri açmamız gerekiyor ki exchange’imiz hantal çalışmasın. Ben genelde çalışmalarım esnasında db’lerin indexlerini istemediğimden şöyle bir komutla tüm indexleri kapatıyorum.

1Get-MailboxDatabase | Set-MailboxDatabase -IndexEnabled:$false

Tabi işimiz bittikten sonrada şu şekilde tekrar indexleri açıyoruz,

1Get-MailboxDatabase | Set-MailboxDatabase -IndexEnabled:$true

Bunun dışında yapabileceğimiz başka birşey ise move requestlere yüksek öncelik vermemiz. Tabi bununla birlikte bad item limitlerini de veriyorum ki arada failed olan migration işlemim olmasın. Ben baditemlimit değerini 20 veriyorum, bu zamana kadar yaptığım migrationlardan 2 den fazla bad item çıkmadı ama, biz yinede sağlam kazığa bağlayalım. Bu yazacağım komutu kestirmeden tüm mailboxları taşımak için kullanmak isterseniz komutu Get-Mailbox -Database “EskiDB” ile pipelayıp aşağıdaki komuttan Identity kısmını kaldırmanız gerekiyor.

1Mew-MoveRequest -Identity “kullaniciadi” -TargetDatabase “YeniDB” -Priority emergency -BadItemLimit 20

Yok hocam bu hız bana yetmedi diyorsanız artık sevdanın son vuruşunu MRS Throttling’i komple kapatarak yapabiliriz. Bunun içinde şu registry’de pathinde bulunan;

1HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\MSExchange ResourceHealth

“MRS” REG_DWORD değerini 0 olarak değiştirip, Exchange Mailbox Replication servisini restart etmemiz gerekiyor. Tabi db index konusunda olduğu gibi bunda da işimiz bitince tekrar eski haline getirirsek daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.

DROP A COMMENT